Jeśli chcesz urozmaicić swój jadłospis i lubisz gotować to z pewnością niejednokrotnie próbowałeś na własną rękę ugotować potrawę pochodzącą z odległego zakątka kuli ziemskiej. Każda kuchnia niezależnie od obszaru ma swoją niepowtarzalną osobowość. Nie trzeba wyjeżdżać do innego kraju żeby spróbować odmiennych smaków, wystarczy odnaleźć interesujący nas przepis za pomocą Internetu.
W kuchni japońskiej często stosowanym składnikiem są ryby, również w wersji surowej. Poza rybami niezmiernie często używane są owoce morza i warzywa. Typowym posiłkiem jest pięcioelementowe danie złożone z zupy, ryżu oraz trzech potraw, z których każda została wytypowana spośród odmiennej grupy dań. Rzeczą powszechną jest posługiwanie się pałeczkami podczas posiłku, natomiast zupy według zwyczaju pije się prosto z miseczek, w których są podawane. Sushi jest najpopularniejszą potrawą japońską, która zaadoptowała się w innych krajach na dobre. Przeciętny posiłek typu sushi składa się z gotowanego ryżu przyprawionego octem ryżowym oraz najróżniejszych dodatków w formie roślin warzywnych, jajek, owoców morza, wodorostów, grzybów oraz części ryb.
Kuchnia francuska uważana jest na ogół za jedną z najlepszych na globie. We Francji konsumuje się przeważnie trzy posiłki w ciągu dnia. Zwyczajne śniadanie składa się z bagietki lub croissanta podawanego razem z kawą lub czekoladą. Obiad składa się z kilku elementów: zakąska, dania głównego, serów, deseru i kawy. Na kolacje podawane są dania na ciepło. Francja przeważnie kojarzy się z winem, serami, żabimi udkami, ślimakami i bagietkami. We Francji sery robione są w sporych ilościach, w różnych formach i rodzajach. Najpopularniejsze to roquefort, camembert oraz brie .
Kuchnia włoska to druga zaraz po kuchni francuskiej najbardziej popularna kuchnia w Europie. Duża część potraw składa się z owoców morza, jest charakteru rybnego lub mącznego. Posiłki składają się z dużej porcji przypraw oraz warzyw takich jak cebula, oliwki, czosnek i pomidory. Wśród przypraw dość powszechnie używane są estragon, tymianek, bazylia, oregano, rozmaryn i pieprz. Tradycyjny posiłek składa się z przystawki, dania mącznego bądź zupy, dania głównego w postaci mięsa, drobiu lub ryby urozmaiconego risotto lub sałatką. Na ostatnią część posiłku serwowany jest deser. Do znanych dań można zaliczyć pizzę, spaghetti, risotto, lasagne, tortellini i tiramisu.
Kuchnia meksykańska stanowi wynik powiązania tradycji hiszpańskich konkwistadorów i miejscowych Indian. Często przeplatające się składniki to fasola, kukurydza oraz papryka m.in. chili. Zasadniczym elementem w wielu daniach jest masa nixtamalera uzyskana spośród przemiału ziaren kukurydzy. Ogólnie znane dania kuchni meksykańskiej to m.in. salsa (warzywny sos), tacos (tortilla z mąki kukurydzianej), burito (pszeniczna tortilla), tortilla, nachos (małe kawałki tortilli pokryte serem), chimichanga (rodzaj burito z mięsem), enchiladas (pieczona tortilla) i guacamole (sos z awokado).
Pod określeniem kuchni chińskiej ukrytych jest wiele odmian kuchni regionalnych. Do bardziej znanych należą kuchnia szanghajska, kantońska, pekińska oraz syczuańska. Częstym składnikiem kuchni chińskiej jest tofu, owoce morza, sos sojowy, ryby oraz ryż. Popularne potrawy chińskie to sosy słodko-kwaśne, kurczak w pięciu smakach, kaczka po pekińsku, lap-cheong (wysuszone kiełbaski) oraz sajgonki.
Natura kuchni indyjskiej jest rezultatem ogromnego wpływu religii na życie codzienne i odżywianie się mieszkańców. W kuchni indyjskiej stosuje się dość specyficzne w porównaniu do innych kuchni świata produkty spożywczych oraz przyprawy. Do przypraw należy gorczyca, pieprz cayenne, kolendra, goździki, curry, imbir, kurkuma oraz czarnuszka. Ze składników zazwyczaj stosuje się mleko kokosowe, besan, tinda oraz ghee. Popularne potrawy to m.in. Dal (zupa z soczewicy), Samosa (trójkątne pierożki), Pakora (warzywa w cieście naleśnikowym), Laddu (słodkie kulki z ciecierzycy) oraz Dosa (cienkie naleśniki z soczewicy).