Kuchnie to szczególne miejsce gdzie funkcjonalność musi się połączyć z odpowiadającą nam estetyką. Dlatego taką popularnością cieszą się kuchnie na zamówienie. Taka zabudowa kuchenna pozwala nie tylko na maksymalne wykorzystanie przestrzeni (co jest szczególnie ważne w przypadku małego metrażu mieszkań, gdzie i kuchnie nadmiarem przestrzeni nie grzeszą), ale też jak najbardziej funkcjonalne jej urządzenie. Dużo szafek, schowków, pawlacz (jeśli mamy mieszkanie o wysoki suficie) – takie rozwiązania pozwalają na bardziej skuteczne wykorzystanie przestrzeni, którą dysponujemy. Zabudowa kuchenna sprawi, że nie będzie to przypominać chaotycznego zbioru szaf i szafeczek. Kuchnie na zamówienie pozwolą na estetyczne uporządkowanie przestrzeni kuchni.

Kuchnie mają być nie tylko funkcjonalne, ale też ładne. Uważa się powszechnie, że kuchnia jest sercem domu, miejscem, gdzie gromadzą się domownicy. Często jest też traktowana jako jedna z wizytówek pani domu. Nawet jeśli nie zgadzamy się z tym tradycyjnym poglądem, to trzeba przyznać, ze ładnie urządzone kuchnie są miejscami, w których dużo chętniej się przebywa.

Jakie są współczesne kuchnie? Można powiedzieć, że nie ma tu żadnego dominującego trendu. Kuchnie mają odzwierciedlać gust i preferencje osób, które je urządzały. Tę swobodę wyboru potęguje jeszcze rosnąca popularność, jaką cieszą się kuchnie na zamówienie. Oferowane fronty kuchenne potrafią zaskoczyć mnogością kolorów i sposobów wykończenia. Na fali popularności pop-artu i neonowych kolorów oraz powrotu mody na lata sześćdziesiąte prawdziwym hitem stała się zabudowa kuchni w żywym kolorze (pomarańcz, zieleń albo niebieski), sprawiająca wrażenie, że została wykonana z błyszczącego plastiku. Takie kuchnie wymagają minimum elementów zdobniczych, to raczej operowanie fakturą i kolorem niż inwestowanie w dużą ilość dodatków.

Z drugiej strony firmy oferujące kuchnie na zamówienie nie mogą narzekać na brak chętnych na kuchnie w stylu prowansalskim albo rustykalnym. To stylistyka, które szczególnie dobrze wygląda w dużych kuchniach, najlepiej w domkach jednorodzinnych, ale zdarzają się prowansalskie kuchnie na zamówienie do niedużych kuchni, w których też świetnie się prezentują. Taka zabudowa kuchni najczęściej jest utrzymana w jasnej kolorystyce, a więc optycznie powiększa nawet nieduże wnętrze.