Dla większości osób słowo wakacje kojarzy się zwykle z wolnym czasem, odpoczynkiem, urlopem i wspaniałymi podróżami. Nie dla wszystkich jednak jest to takie oczywiste. Wiele osób, to właśnie wakacje przeznacza na pracę zarobkową. Do tych grup należą najczęściej studenci i uczniowie, a także wiele innych osób korzystających z wysypu ofert prac sezonowych.
Praca na wakacjach stwarza wiele możliwości dodatkowego zarobku. Jedną z najpopularniejszych form pracy na wakacjach są bardzo często wyjazdy zagraniczne połączone z pracą. Bardzo często są to wyjazdy do różnego rodzaju prac fizycznych. Najczęściej związanych ze zbieraniem, warzyw, owoców, czy prac w różnych fabrykach. Wyjazdy tego typu mają wiele zalet. Zwykle prace sezonowe za granicą są o wiele lepiej płatne niż w Polsce.
Poza tym taki wyjazd daje również możliwości zwiedzenia i zobaczenia innych, ciekawych krajów, a także nauczenia i podszlifowania znajomości języków obcych. Dodatkowym walorem takich wycieczek zarobkowych jest możliwość poznania wielu ciekawych ludzi i nawiązanie nowych znajomości.