Budowanie i projektowanie imponujących budowli zawsze pociągało człowieka i pchało go na drogę nieprzerwanego rozwoju. Dzięki wielkim budowniczym takich cywilizacji jak Egipt, Grecja, Rzym oraz później Francji, Niemiec czy Anglii możemy dziś podziwiać wspaniałe pomniki historii, które potrafią współistnieć z człowiekiem nawet od tysiącleci. Architektura starożytnych jasno pokazuje, że człowiek już na samym początku swego istnienia próbował budować coraz wyższe i wspanialsze budowle, które miały powodować podziw i wieczną chwałę u współczesnych.

Dzisiaj architekci też próbują się prześcigać w budowaniu coraz większych i coraz bardziej okazalszych konstrukcji. Coraz wyższe wieżowce sprawiają wrażenie futurystycznych budowli opisywanych w książkach Stanisława Lema.

Ogromne drapacze chmur jasno pokazują, że pociąg człowieka do coraz większych konstrukcji jest nieprzerwany od początku jego istnienia. Wiele z nich zdaje się dotykać nieboskłonu. Czy dadzą radę przetrwać tak długo jak piramidy faraonów? Na to pytanie, trudno odpowiedzieć precyzyjni, gdyż wraz z rozwojem budownictwa, rozwijają się również przepisy, które jasno określają żywotność poszczególnych budynków.