Są takie rodzaje turystyki, których nazwa wciąż jest mało popularna w naszym kraju, a które tak na dobrą sprawę uprawiane są od wieków. Doskonałym przykładem takiej formy jest fanoturystyka, czyli turystyka uprawiana przez miłośników sportów, którzy podróżują w celu uczestniczenia w różnych wydarzeniach sportowych.

Ta turystyka wbrew pozorom nie należy do najmłodszych. Co więcej, jest jednym z najstarszych rodzajów turystyki. A dowodem na to są podróże starożytnych Greków, którzy co cztery lata wyruszali w podróż, aby podziwiać zmagania olimpijczyków. Oczywiście do dzisiaj turystyka kwitnie wraz z każdymi kolejnymi Igrzyskami. Ale nie tylko one przyciągają do danego kraju rzesze turystów. Innymi ważnymi imprezami są także Mistrzostwa Świata, czy Puchary Świata w danych dyscyplinach sportowych.

Turystyka taka od lat rozwija się na szeroką skalę i za każdym razem kraj organizujący ważną imprezę sportową liczy na niemałe zyski związane ze świadczeniem usług w sektorze turystycznym, a także rozrywkowym.