W dwudziestym pierwszym wieku komputer w firmie nie stanowi już żadnego zaskoczenia. Wszystkie działania przeprowadza się na tych przerośniętych kalkulatorach. Co więc z programami do biura? Firma Microsoft zadbała o właścicieli firm i wypuściła na rynek programy do biura zebrane w jeden pakiet pod nazwą Office. Niestety zakup takiego oprogramowania naraża szczególnie małą firmę na wydanie dużej sumy. Czy nie można tego zrobić taniej? Oczywiście, że można, istnieją programy darmowe które można wykorzystać przy pracy w biurze. Przykładem ich są Open Office.
Programy wykorzystane do biura a internet

W 2011 roku coraz bardziej zaczęła rozpowszechniać się chmura obliczeniowa czyli wykorzystanie miejsca na serwerach gdzie możemy przechowywać swoje dane. Pomysł zaowocował napisaniem programów dzięki którym możemy wykonywać obróbkę zdjęć czy pisać tekst lub prowadzić zestawienia arkusza kalkulacyjnego w internecie.

Czy te programy nadają się do wykorzystania w biurze?

Chmurowe programy do biura aktualnie są ubogie ale w przyszłości staną się dość mocno rozbudowanymi aplikacjami i trzeba pozostać przy nadziei że pozostaną one darmowe. Według analityków chmura i jej oprogramowanie jest przyszłością internetu dzięki temu jeżeli programy te będą płatne to na pewno w mniejszym stopniu niż tradycyjne oprogramowanie deskopowe. Dziś trzeba jednak uważać na darmowe programy do biura ponieważ zdarza się, że państwo potrafi utrudnić prace i nałożyć firmom kary za darmowe oprogramowanie za które nie zapłaciły i choć brzmi to jak paradoks jest niestety prawdziwą sytuacją.