W obecnych czasach internet stanowi przysłowiową trzecią władzę. Coraz częściej za pomocą sieci kupujemy różne artykułu, sprawdzamy bieżące wiadomości i pogodę, a także kontaktujemy się ze znajomymi. Zdarza się nawet, że to dzięki aplikacją społecznym odnajdujemy przyjaciół z lat młodości, z którymi nie potrafiliśmy nawiązać kontaktu w inny sposób.
W ostatnim czasie, modne stały się również spotkania w sieci. Polegają one na zebraniu grupki znajomych albo zupełnie przypadkowych osób i za pomocą komunikatora, dyskutują oni na przeróżne tematy. Niekiedy poruszany jest specyficzny problem albo zagadnienie, a więc i dobór osób nie może być przypadkowy. Zdarza się również tak, że całość dyskusji nadzorowana jest przez jakiegoś specjalistę z danej dzieciny, który bacznie obserwuje zachowanie i sposób wypowiedzi młodych ludzi, a następnie tworzy z tego wnioski.
Internet często stanowi okno na świat dla dzieci i osób starszych, które nie zawsze mogą pozwolić sobie na swobodne spotkania z innymi ludźmi czy też spacery. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie czują się samotne i odrzucone.