Kolonie dla dzieci mogą występować w formie obozu. Wówczas jest to wyjazd, gdzie zagwarantowana jest jakaś konkretna rozrywka, atrakcja, o której już wiadomo przed wyjazdem. Obozy dla dzieci to poza wypoczynkiem i zwiedzaniem, także czynny udział w jakimś wcześniej wymyślonym przedsięwzięciu. Może to być forma zabawy, ale także inicjatywa mająca na celu poznanie tajników, podstaw jakiejś konkretnej dziedziny.

Obozy tego typu to ustalony od początku do końca pobytu program dla określonej grupy wiekowej. Są to przede wszystkim cykliczne imprezy organizowane przez daną firmę, która to ma kontakty z danymi ośrodkami, często zlokalizowanymi w różnych częściach kraju. Jako, że jedni wolą wypoczynek i rekreację nad wodą, innych pasjonują góry, takich obozów jest bardzo wiele. Niekiedy też są to zimowiska, więc takie wyjazdy nie ograniczają się tylko do lata.

Czasem są to kolonie wyłącznie ograniczone konkretną kategorią wiekową, innym razem oddzielne zajęcia mają dziewczynki, a inne chłopcy. Często w przypadku takich inicjatyw do danego punktu programu ?przemyca się? niejako jakąś formę kształcącą, którą podopieczni poznają nieświadomie.