Gdy przyjrzymy się współczesnemu podziałowi turystyki zauważymy, że jest ona zjawiskiem o wielu twarzach, wielu płaszczyznach i wielu możliwościach. Motywy, które decydują o tym, że turystyka jest uprawiana, są naprawdę różne. Czasem wręcz bardzo zaskakujące.

Jednym z takich dość zaskakujących połączeń jest podróżowanie wolontariuszy. Dla nich turystyka to okazja, aby z jednej strony poznać świat, nowe miejsce i nowych ludzi, z a drugiej, aby zrobić coś dobrego, z serca, na przykład na rzecz społeczności lokalnej. Aby lepiej zrozumieć, że jest to rzeczywiście turystyka, warto podkreślić, że wolontariusz chcąc pomagać, wyjeżdża również po to, aby zwiedzać, aby poznawać. I to ten motyw decyduje, że jego wyjazd nie ma charakteru humanitarnego, a właśnie turystyczny, choć ściśle wiąże się z pomaganiem.

Przykładem takich wyjazdów jest podróż do krajów walczących z ubóstwem, gdzie wolontariusz pomaga w dostarczaniu żywności, a jednocześnie znajduje czas na zwiedzanie, zachwycanie się przyrodą i obcą kulturą.