Nasiona feminizowane wykorzystywane są w uprawie i hodowli konopi, z której produkuje się marihuanę leczniczą. Substancja ta pozyskiwana jest przez fermentację kwiatostanów żeńskich roślin konopi. Nasiona feminizowane są to nasiona niezawierające żadnych chromosomów męskich. Nie ma zatem możliwości, aby wyrósł z nich osobnik inny niż płci żeńskiej, czyli tej pożądanej przez hodowców.
Uprawa konopi do produkcji marihuany medycznej jest bardzo trudna, gdyż hodowca musi szybko rozpoznawać i eliminować osobniki męskie już we wczesnej fazie kwitnienia. W innym wypadku dojdzie bowiem do zapłodnienia, więc zbiory nie będą zadowalające. Kwestia jest dodatkowo utrudniona przez fakt, że jedna roślina płci męskiej może zapłodnić bardzo dużo osobników żeńskich.
Uprawa konopi z nasion feminizowanych jest zatem znacznie łatwiejsza i bardziej wydajna. Są one oczywiście droższe od nasion zwykłych, jednak warto zainwestować nieco więcej pieniędzy, gdyż usuwanie osobników męskich jest zadaniem żmudnym i niełatwym. Tymczasem plony z upraw nasion feminizowanych z pewnością będą wysokie, mimo mniejszego nakładu pracy.