Odpowiednio dobrana karma dla szczeniaków definiuje rozwój psiaka już od pierwszych chwil. Bardzo szybki wzrost (dojrzałość płciowa osiągana po roku-dwóch), wymaga odpowiedniego żywienia. Ciało psa rozwija się wtedy niezwykle szybko, więc potrzebuje pokarmu najwyższej jakości – dającego mnóstwo energii, dobrze przyswajalnego i z odpowiednią dawką witamin.

Przemysłowe karmy dla szczeniaków przygotowywane są tak, że stanowią idealną kombinację składników odżywczych, niezbędnych dla młodego organizmu. Posiłki te wspierają wzrost i nie zawierają niepotrzebnych składników. Bogate są w wysoce przyswajalne białko, pomagają w prawidłowym rozwoju tkanek i narządów, zawierają zwiększoną ilość ważnych składników mineralnych, jak: magnez, cynk, wapń, fosfor i żelazo, a także witaminę D, co ma prowadzić do tworzenia mocnych kości i zębów.

Także budowa ciała szczeniaka warunkuje formę, w jakiej wytwarza się karmę. Przez mniejsze pyszczki, małe psy potrzebują jedzenia złożonego z mniejszych kawałków/granulek, by łatwiej im było gryźć i przełykać.