Hotel Monopol to najlepszy pięciogwiazdkowy 0 hotel na Górnym Śląsku z dobrymi tradycjami i legendą luksusu z dwudziestolecia międzywojennego. Dziś za oryginalną fasadą z epoki kryje się całkowicie zrekonstruowany obiekt. Położenie hotelu też jest doskonałe,bo w samym centrum miasta,skąd jest blisko do wszystkich newralgicznych miejsc Katowic.
Hotel oferuje 192 miejsca noclegowe w 108 pokojach i apartamentach. Większość pokoi zaprojektowanych zostało w stylu art. deco, są one klimatyzowane (tak ja wszystkie inne pomieszczenia hotelowe), i każdy ma dostęp do szybkiego łącza internetowego.
Goście mogą bezpłatnie korzystać z basenu, sauny suchej i parowej i świetnie wyposażonej siłowni (mieszczą się one w podziemiach hotelu).
Hotel zaprasza do dwóch restauracji: polskiej i włoskiej.
Są też 3 sale konferencyjne na 250 miejsc i hotel zapewnia kompleksową obsługę wszelkich organizowanych tu imprez (oprócz imprez biznesowych można tu organizować na przykład przyjęcia weselne).Można w hotelu wybrać się też na zakupy,gdyż w hotelowym pasażu handlowym jest kilka markowych sklepów.