Każde przyjęcie weselne wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy zgrać ze sobą różne terminy i załatwić wiele spraw: wybrać salę weselną, kamerzystę, zespól na ślub, później określić menu i przebieg samej imprezy. Dobrze, jeśli przyszli małżonkowie mają kogoś do pomocy. Aby zabawa weselna była udana, trzeba wymyślić różne atrakcje dla gości. W tym temacie warto skorzystać z kilku sprawdzonych pomysłów.

Przedsmak wesela, czyli Korona

Jest to tradycyjne w niektórych częściach Polski spotkanie, odbywające się najczęściej jeden dzień przed weselem. Zapraszani są na nie głównie młodsi goście weselni. Jego główną częścią jest wykonanie wspomnianej Korony, czyli przyozdobienia na drzwiach domów przyszłej Pani i Pana Młodego. Wykonywana jest ona z gałęzi iglaków, kwiatów oraz innych ozdób.

Oczywiście podczas pracy odbywa się normalna zabawa, na którą należy przygotować drobne zakąski oraz alkohol. Jest to świetna okazja do poznania się przez zaproszonych gości, co zaowocuje na pewno lepszą zabawą na weselu. W końcu ten etap będą oni już mieli za sobą.

Staropolska restauracja

Znalezienie wymarzonej sali weselnej wymaga poświęcenia dość dużego czasu. Często pierwszym krokiem jest poszukiwanie w centrach większych miast. Restauracja w Katowicach, Krakowie, Warszawie czy innym większym mieście to dobry pomysł ze względu na wybór wolnych terminów oraz łatwy dojazd. Jednak jeśli chcemy być bardziej oryginalni, możemy poszukać ciekawych lokali na uboczu.

Bardzo dobrym pomysłem są różnego rodzaju karczmy i zajazdy, urządzone w staropolskim stylu. Specyficzny klimat takich miejsc zapewni niezapomniane wrażenia dla wszystkich gości. Do takiej imprezy oczywiście najlepiej będzie wybrać staropolskie menu, które idealnie dopełni całość.

Należy oczywiście w takim przypadku pamiętać, że musimy zadbać o przywiezienie gości z kościoła lub urzędu stanu cywilnego na salę weselną i z powrotem. Dla tych, którzy mieszkają dalej, możemy najczęściej wynająć pokoje gościnne w domu weselnym.

Wróżby weselne

Podczas zabawy weselnej należy zadbać o różnego rodzaju atrakcje, które rozruszają gości. Sama muzyka i zastawione stoły nie wystarczą. Bardzo ciekawym pomysłem jest zorganizowanie losowania podziału obowiązków małżeńskich przez Młodą Parę. Sale weselne na Śląsku szczególnie często są miejscem takiej zabawy, jednak można ją spotkać także w innych regionach.

Do tej zabawy możemy zaprosić wszystkich gości weselnych – każdy na kartce papieru powinien napisać swój pomysł na obowiązek małżeński. Zebrane propozycje należy następnie umieścić w jakimś naczyniu lub na przykład kapeluszu i przekazać nowożeńcom. Teraz kolejno powinni oni losować kartki i ogłaszać za co będą odpowiedzialni w swoim związku.

Taka zabawa dostarcza wszystkim wiele śmiechu, szczególnie gdy Pan Młody wylosuje na przykład „Będę prać pieluchy” a jego małżonka „Będę wracać do domu nad ranem” Oczywiście wiele zależy także od pomysłowości gości weselnych, którzy mają duże pole do popisu.

Wróżby weselne można także przygotować wcześniej, a karteczki umieścić w napompowanych balonikach. Nowożeńcy losują wtedy swoje obowiązki poprzez przekłucie balona.

Karaoke

Innym pomysłem na rozruszanie gości jest wspólne śpiewanie znanych utworów. Najlepiej zorganizować taką atrakcję w dalszej części przyjęcia weselnego, gdy będą oni troszkę bardziej „rozluźnieni”. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy zaproszeni będą chcieli brać udział w takiej zabawie, musimy się zastanowić czy będzie to odpowiednie dla naszych gości. Taka atrakcja może się bowiem niestety przerodzić w poszukiwanie kogokolwiek chętnego do śpiewu i ucieczek biesiadników z lokalu aby „zaczerpnąć świeżego powietrza”.

Jako dodatkową motywację dla najlepszego wykonawcy możemy przewidzieć jakąś nagrodę. Może to być na przykład specjalny taniec z Panią lub Panem Młodym przy wybranym przez zwycięstwie utworze.